Поради вихователя

«-Дітей виховують батьки. А батьків?»

Шановні батьки спробуйте відповісти на питання: «Що є предметом виховання? Дитина, дорослий або щось ще?» Згодна з твердженням А.С. Макаренко, який глибоко, як ніхто інший, вважав, що предметом виховання є відносини.

Виховання залежить від трьох змінних: дітей, дорослих і відносин між ними.

На сьогоднішній день існує дуже багато розумних книг з виховання, але у жодній з них ви не знайдете універсального рецепта на всі випадки життя. Ми — педагоги, теж не зможемо його дати. Однак сподіваємося, що запропоновані нами думки і поради допоможуть вам творчо осмислити те, що відбувається між вами і дитиною. Але, в будь-якому випадку, любити дитину треба, підтримуючи її, але не позбавляючи внутрішньої свободи.

Виховання повинно бути непомітним. Виховуючи дитину, ми беремо на себе відповідальність дотримуватися недоторканність його особистості.

Сім’я надає на дитині особливий вплив. Дуже багато залежить від спілкування з батьками. Тому, шановні батьки і всі, хто займається вихованням дітей, пам’ятайте!

Виховання — це перший вид людської діяльності, з яким стикається людина, народжуючись на світ.

У вихованні немає дрібниць. Його не можна розрізати і підносити порціями: ось, мовляв, спочатку здоров’я, потім шанобливе ставлення до старших, потім порядність і т. ін. Виховання — це довге і кропітке заняття, дитину не виховаєш одиним днем. Виховання — це терпіння і такт.

Виховувати — це значить вселяти в дитини віру в успіх.

Нехай дитина не буде для нас другорядним персонажем. І ми не скажемо їй: «Відійди, я втомився (а), відчепися, займися своєю справою», а запитаємо її: «Як пройшов твій день, що нового ти дізнався (а) сьогодні?».

В нас діти хочуть бачити друга, якому можна довіряти, як рівного. Вони повинні бути впевнені, що їх люблять. Тільки любов здатна навчити любові.

Є три основних правила для батьків, про які не можна забувати:

  1. Усвідомте для себе, це дуже важливо зрозуміти, що виховання дитини починається з моменту її зачаття і ніколи не припиняється. Наука не стоїть на місці, і психологами вже давно доведено, що бажання або небажання батьків мати дитину впливає на ваше немовля. Дитина, як губка, постійно вбирає все: і хороше, і погане.
  2. Батьки — найголовніші вчителі для дитини. Саме ми-батьки відповідаємо за те, що відбувається з дітьми: за їх ганьбу і славу.
  3. Завжди гармонійно поєднуйте дисципліну і любов. Намагайтеся завжди враховувати самоцінність дитини, при цьому послідовно і безболісно допомагаючи дитині дорослішати, адаптуючись до великого дорослого світу.

* * *
Коли народжується син,
Сягає радість до вершин:
Радіють мама, тато, дід –
Це ж розбруньковується рід!

Коли народжується доня,
Маленьке сонечко в долонях,
Несе вона для всіх під стріху
Лад, затишок, любов і втіху!

Коли народжуються діти,
Чому б нам всім і не радіти?
Надію й сили дай їм, Боже,
Що виросли вони всі гожі!

Матеріали взяті за книгою «Не хочу бути Кіндервундом» Миронюк Є. І.